nszz_2_18

Ostatnio Dodane

  • KOMUNIKAT 222 2024-04-27 20:30:02

        Spotkanie delegacji KS PAN z Panem Maciejem Gdulą, Podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i...

  • KOMUNIKAT 221 2024-03-27 09:31:23

      Pismo KS PAN do Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w sprawie...

  • KOMUNIKAT 220 2024-03-07 21:15:28

      Pismo KMZ PAN i PAU w Krakowie do Rady KS PAN w sprawie konieczności zwiększenia finansowania...

  • KOMUNIKAT 219 2023-12-19 16:40:35

       Apele, Stanowiska i Uchwały XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”     Apel nr 2 w sprawie...

  • KOMUNIKAT 218 2023-08-27 11:11:26

      Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 01.08.2023 r. w sprawie  minimalnego wynagrodzenia za pracę  oraz wysokości...

Zmiany ustawowe dotyczące finansowania polskiej nauki, opracowywane obecnie w parlamencie, jak również prace Komisji Trójstronnej nad budżetem państwa na rok 2005, nie wydają się rokować rychłej poprawy sytuacji finansowej placówek naukowo-badawczych PAN. Niezależnie od utrzymującego się już od lat niskiego poziomu finansowania działalności podstawowej placówek PAN, brak jest nadal funduszu studiów doktoranckich i funduszu prac własnych w PAN, wzrastają inne obciążenia finansowe placówek PAN, związane np. z ochroną zdrowia ich pracowników. Braki w finansowaniu w tych dziedzinach pokrywane są praktycznie z funduszu płac pracowników PAN. Nadal nie widać perspektyw rychłego rozwiązania nabrzmiałego już od dawna problemu niskich płac w Polskiej Akademii Nauk.

W tej trudnej sytuacji szczególnego znaczenia nabiera działalność Rady Dyrektorów Placówek Naukowo-Badawczych PAN - sieci najlepszych placówek naukowo-badawczych w kraju. Udział Rady Dyrektorów PAN jest obecnie szczególnie pożądany w negocjacjach parlamentarnych, w pracach Komisji Trójstronnej i gremiów doradczych Ministerstwa Nauki i Informatyzacji. Pozytywnym przykładem może być tutaj działalność Rady Jednostek Badawczo-Rozwojowych - obecność jej przedstawiciela w Radzie Nauki została już uwzględniona w ramach rządowego projektu ustawy o finansowaniu nauki. Zadania Rady Dyrektorów PAN mogą również ulec dalszemu rozszerzeniu ze względu na większe uprawnienia reprezentacji pracowniczych, wprowadzane w naszym kraju zgodnie z ustawodawstwem Unii Europejskiej.

Prezydium Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność PAN zwróciło się do władz PAN o pełniejsze włączenie Rady Dyrektorów PAN w działania zmierzające do rozwiązania najpilniejszych problemów polskiej nauki, w tym również do poprawy kondycji finansowej placówek PAN i sytuacji płacowej pracowników tych placówek.


Wojciech Nasalski, Przewodniczący KS NSZZ S PAN


Powyższe propozycje Solidarności PAN przedstawione zostały dyrektorom placówek PAN na spotkaniu władz PAN w W-wie w dniu 25 sierpnia br.