nszz_2_18

Ostatnio Dodane

  • KOMUNIKAT 222 2024-04-27 20:30:02

        Spotkanie delegacji KS PAN z Panem Maciejem Gdulą, Podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i...

  • KOMUNIKAT 221 2024-03-27 09:31:23

      Pismo KS PAN do Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w sprawie...

  • KOMUNIKAT 220 2024-03-07 21:15:28

      Pismo KMZ PAN i PAU w Krakowie do Rady KS PAN w sprawie konieczności zwiększenia finansowania...

  • KOMUNIKAT 219 2023-12-19 16:40:35

       Apele, Stanowiska i Uchwały XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”     Apel nr 2 w sprawie...

  • KOMUNIKAT 218 2023-08-27 11:11:26

      Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 01.08.2023 r. w sprawie  minimalnego wynagrodzenia za pracę  oraz wysokości...

Spotkanie
z Prezesem Polskiej Akademii Nauk
prof. dr hab. Andrzejem B. Legockim
w dniu 19 stycznia 2005


W dniu 19 stycznia 2005 roku odbyło się spotkanie delegacji Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność PAN z Prezesem Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Andrzejem B. Legockim. W spotkaniu uczestniczył również Wiceprezes PAN prof. dr hab. Emil Nalborczyk. W skład delegacji Solidarności w PAN wchodzili członkowie Prezydium Krajowej Sekcji NSZZ S PAN: prof. dr hab. Eustachy S. Burka, doc. dr hab. Wojciech Nasalski. doc. dr hab. Czesław Pawlaczyk i dr Kazimierz Woźniak.

Prezes PAN przedstawił Stanowisko Prezydium PAN, przyjęte już w dniu 10 grudnia 2003 roku, w sprawie kryteriów, jakie powinny spełniać osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych w PAN. Pismo w tej sprawie zostało rozesłane Dyrektorom placówek PAN w dniu 5 lutego 2004 roku. Prezes PAN wymienił następujące kryteria stawiane osobom sprawującym funkcje kierownicze w placówce PAN:

1. pełnoetatowe zatrudnienie w tej placówce,
2. zaliczenie zatrudnienia tej osoby w placówce PAN do minimum kadrowego tej placówki,
3. nieprzekroczenie limitu wieku emerytalnego,
4. maksymalnie jeden dodatkowy etat (dydaktyczny) poza placówką PAN,
5. sprawowanie funkcji administracyjnych tylko w jednym (podstawowym) miejscu zatrudnienia.

Wymogi 1 - 5 dotyczą osób pobierających dodatek za sprawowanie funkcji kierowniczej w placówce PAN, w tym dyrektorów placówek, ich zastępców i kierowników zakładów. Wymóg czwarty odnosi się również do wszystkich pracowników naukowych placówek PAN. Prezes PAN wyraził przekonanie, że wprowadzenie powyższych zasad jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania placówek PAN; ponadto umożliwi młodszym pracownikom nauki szybszy awans zawodowy.

Delegacja Solidarności stwierdziła, że tak sformułowane wymogi formalne, stawiane kadrze kierowniczej placówek PAN, są zgodne z dobrze rozumianym interesem tych placówek i ich pracowników. Środowisko Solidarności w PAN przyjęło z aprobatą - już w grudniu 2003 roku - informację o zamiarze wprowadzenia tych zasad w życie, przedstawioną na spotkaniu Prezesa PAN z reprezentacją związków zawodowych działających w PAN (kom. nr 38).

W uzupełnieniu do powyższych propozycji delegacja Solidarności zwróciła uwagę na zasadność rozszerzenia limitu wieku emerytalnego profesorów (70 lat) na doktorów habilitowanych, pracujących w PAN na stanowiskach docenta. Tego typu zasada obowiązuje już w szkolnictwie wyższym w stosunku do grupy osób pracujących na równorzędnych stanowiskach (profesor uczelniany). Wyraziła też nadzieję na pełne wykorzystanie doświadczenia starszych pracowników w działalności naukowo-badawczej i dydaktycznej w placówkach PAN.

Prezes PAN przypomniał również o wymogu obrony - w ustawowo zdefiniowanym terminie - przewodu habilitacyjnego przez pracowników naukowych, pracujących w placówkach PAN na stanowisku adiunkta. Wymóg ten nabiera mocy z dniem 16 października 2006 roku. Pismo w tej sprawie zostało także rozesłane Dyrektorom placówek PAN już w 2004 roku.

Opinia Solidarności w PAN o istotnej wadze przewodu habilitacyjnego w utrzymaniu wysokiego poziomu badań naukowych prowadzonych w PAN jest od lat niezmienna i dobrze znana. Zwróciliśmy jednak uwagę Prezesa PAN na fakt, że wspomniane wymogi ustawowe nie wykluczają możliwości zatrudnienia osób, pracujących dotychczas na stanowisku adiunkta, na innych stanowiskach pracy, np. na stanowiskach inżynieryjno-technicznych.

Delegacja Solidarności wystąpiła do Prezesa PAN z postulatem utworzenia - w głównych ośrodkach naukowych w kraju - Środowiskowych Studiów Doktoranckich PAN. Wobec braku jak dotąd środków na ten cel w kraju, sugerowaliśmy Prezesowi PAN wystąpienie do Komisji Unii Europejskiej o sfinansowanie tej inicjatywy. Prezes PAN przyjął postulat Solidarności z zainteresowaniem; poinformował nas, że w chwili obecnej finalizuje się organizowanie stacji PAN w Brukseli i że jej pierwszym zadaniem powinna być realizacja tego postulatu.

Delegacja Solidarności stwierdziła, że omawiane powyżej działania zmierzają do usprawnienia funkcjonowania placówek PAN i utrzymania wysokiego poziomu prowadzonych w nich badań naukowych. Tym niemniej konieczność podniesienia niskiego jak dotąd poziomu finansowania placówek PAN, jak również konieczność wyrównania poziomu płac w tych placówkach do płac w innych działach nauki, pozostają nadal sprawami priorytetowymi i to one przede wszystkim wymagają w pierwszej kolejności pilnego rozwiązania.

Wiceprezes PAN prof. dr hab. Emil Nalborczyk powrócił do tematu funkcjonowania Pracowni Badań Profilaktycznych PAN w Warszawie, omawianego szerzej na naszym poprzednim spotkaniu w grudniu 2004 roku (kom. nr 50). Poinformował o zakupie wyspecjalizowanego sprzętu medycznego i dalszych planach władz PAN w tym względzie. Według uprzednio otrzymanej przez nas informacji z Dyrekcji PAN, miesięczna opłata z tytułu korzystania z Pracowni wynosi w bieżącym roku 21 zł od pracownika placówki naukowej PAN lub Kancelarii PAN. Analogiczna stawka dla emerytów i rencistów PAN wynosi 18 zł; szczególnie w tym przypadku negocjacje Komisji Zakładowych z Dyrekcjami placówek w sprawie refundacji tej opłaty wydają się być pożądane.

Na koniec spotkania delegacja Solidarności w PAN wyraziła podziękowanie Prezesowi PAN i jego współpracownikom za konsultowanie na bieżąco najważniejszych spraw istotnych dla funkcjonowania placówek PAN.


Za Prezydium KS NSZZ S PAN:
Eustachy S. Burka, Wojciech Nasalski, Czesław Pawlaczyk, Kazimierz Woźniak