nszz_2_18

Ostatnio Dodane

  • KOMUNIKAT 222 2024-04-27 20:30:02

        Spotkanie delegacji KS PAN z Panem Maciejem Gdulą, Podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i...

  • KOMUNIKAT 221 2024-03-27 09:31:23

      Pismo KS PAN do Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w sprawie...

  • KOMUNIKAT 220 2024-03-07 21:15:28

      Pismo KMZ PAN i PAU w Krakowie do Rady KS PAN w sprawie konieczności zwiększenia finansowania...

  • KOMUNIKAT 219 2023-12-19 16:40:35

       Apele, Stanowiska i Uchwały XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”     Apel nr 2 w sprawie...

  • KOMUNIKAT 218 2023-08-27 11:11:26

      Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 01.08.2023 r. w sprawie  minimalnego wynagrodzenia za pracę  oraz wysokości...

List interwencyjny
Prezesa Polskiej Akademii Nauk
do Marszałka Sejmu RP



Prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Andrzej B. Legocki wystosował w dniu 24 marca br. pismo interwencyjne do Marszałka Sejmu RP Włodzimierza Cimoszewicza w sprawie niskich płac w placówkach Polskiej Akademii Nauk. W piśmie tym między innymi czytamy:

Z dużym niepokojem przyjmuję negatywne odpowiedzi na wnioski o spowodowanie, w trybie nadzwyczajnym, podwyższenia uposażeń kadry naukowej w naszych placówkach. Wnioski te, kierowane bądź przeze mnie do najwyższych władz państwowych, bądż też przez dyrektorów placówek PAN bezpośrednio do Ministra Nauki i Informatyzacji, spotykają się z bardzo zbliżonymi w treści i zawsze negatywnymi reakcjami.

Pragnę szczególnie podkreślić, że w tych odpowiedziach dochodzi do posługiwania się argumentami nie opartymi o rzeczywiste podstawy faktograficzne. Otóż poziom finansowania poszczególnych placówek naukowych nie jest konsekwentnie oparty o wyznaczoną efektywność ich działania. Mamy na to liczne dowody, które dobitnie ukazują brak korelacji pomiędzy efektywnością a finansowaniem (List Rady Dyrektorów Placówek Naukowych PAN do Prezesa PAN; Nauka nr 4 z 2002 r.; Janusz Lipkowski: "Sytuacja placówek naukowych PAN", materiał na Zgromadzenie ogólne PAN w dniu 18 grudnia 2003 r.).

Polska Akademia Nauk nie występowała i nie zamierza występować o stosowanie wobec jej placówek naukowych specjalnego, wyodrębnionego systemu oceny ich działalności. Nie jest zrozumiałe, skąd taka teza pojawia się w udzielonych nam odpowiedziach. Wręcz przeciwnie, zabiegamy o przyjęcie jednolitego systemu finansowania, którego obecnie nie ma.

Sytuacja w sferze płac w placówkach Polskiej Akademii Nauk wywiera niebezpieczny wpływ na kierunek migracji najlepszej kadry naukowej, wyraźny w kierunku uczelni. Brak pozytywnej reakcji na nasze wnioski umocni tę tendencję i przyczyni się do likwidacji pionu badawczego PAN. Nie możemy pozwalać sobie na realizację długofalowej polityki rozwoju społeczeństwa i gospodarki opartych na wiedzę i jednocześnie dopuszczać do upadku najlepszych instytutów badawczych.

Liczę na zrozumienie Pana Marszałka pokrótce przedstawionego tu stanowiska Polskiej Akademii Nauk oraz zrewidowanie stosunku naszych władz do wniosków które składaliśmy.

Podobne w treści pisma Prezes PAN wystosował również do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Nauki i Informatyzacji.

Krajowa Sekcja NSZZ Solidarność PAN podziela stanowisko władz Polskiej Akademii Nauk w kwestii niskich płac w placówkach PAN i chronicznego niedoinwestowania działalności tych placówek. Przyjęcie racjonalnego systemu finansowania polskiej nauki, jednolitego dla jej wszystkich jej sektorów i niezależnego od jej resortowych przyporządkowań, uważamy za absolutnie konieczne.

Wielokrotnie zwracaliśmy uwagę władz państwowych na niepokojący brak rozsądnej polityki rządu wobec całej polskiej nauki, w tym również na brak woli rozpoczęcia realizacji Strategii Lizbońskiej w naszym kraju. Dawaliśmy temu wyraz w wielu naszych pismach, stanowiskach i wystąpieniach w ciągu ostatnich kilku lat (informowaliśmy o nich w naszych komunikatach z lat 2002-2005). Mimo licznych przykładów wymijających, często wręcz negatywnych, reakcji władz państwowych na nasze postulaty, nadal mamy nadzieję na pilne przezwyciężenie wyraźnego impasu w tych tak ważnych dla polskiej gospodarki, nauki i kultury sprawach.


Wojciech Nasalski, Przewodniczący KS NSZZ S PAN