nszz_2_18

Ostatnio Dodane

  • KOMUNIKAT 221 2024-03-27 09:31:23

      Pismo KS PAN do Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w sprawie...

  • KOMUNIKAT 220 2024-03-07 21:15:28

      Pismo KMZ PAN i PAU w Krakowie do Rady KS PAN w sprawie konieczności zwiększenia finansowania...

  • KOMUNIKAT 219 2023-12-19 16:40:35

       Apele, Stanowiska i Uchwały XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”     Apel nr 2 w sprawie...

  • KOMUNIKAT 218 2023-08-27 11:11:26

      Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 01.08.2023 r. w sprawie  minimalnego wynagrodzenia za pracę  oraz wysokości...

  • KOMUNIKAT 217 2023-08-03 12:46:39

      Pismo do Pana Profesora Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki w sprawie trudnej sytuacji...

14 października 2010 

  Komunikat ze spotkania kierownictwa klubu poselskiego Platformy Obywatelskiej, KSN NSZZ „Solidarność” i KS PAN NSZZ „Solidarność”.

Spotkanie odbyło się w dniu 14 października 2010. Krajowa Sekcja Nauki NSZZ "Solidarność" i Krajowa Sekcja NSZZ „Solidarność” PAN przedstawiły siedmiopunktowy wykaz najistotniejszych problemów w nauce i w szkolnictwie wyższym. Zdaniem związkowców: 


1.     Niezbędne jest zagwarantowanie środków finansowych w budżecie państwa na powrót do ładu płacowego w publicznym szkolnictwie wyższym i w instytutach Polskiej Akademii Nauk. Konieczny jest powrót do zasad ukształtowanych w latach 2001-2005 określania przeciętnych wynagrodzeń w grupach pracowników (profesorów, adiunktów, asystentów, pracowników nie będących nauczycielami akademickimi), co najmniej na poziomie określonym relacją 3:2:1:1 w odniesieniu do przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Tak jak w latach 2001-2005 dotyczy to wynagrodzeń finansowanych z budżetu RP w tzw. dotacji podstawowej dydaktycznej oraz w dotacji na działalność statutową instytutów PAN. Wzrost wynagrodzeń może być powiązany z eliminacją wieloetatowości w grupie profesorów i znaczącym jej ograniczeniem w pozostałych grupach pracowniczych.


2.     Środki finansowe w budżecie państwa na wydatki rzeczowe publicznych szkół wyższych powinny stanowić około 25% kwoty przeznaczanej na utrzymanie wspomnianego w pkt 1 ładu płacowego w publicznym szkolnictwie wyższym.


3.     Uważamy, że ze względu na znaczenie nauki i szkolnictwa wyższego w budowaniu społeczeństwa opartego na wiedzy minimalny poziom środków finansowych z budżetu państwa powinien wynosić co najmniej 0,6% PKB na naukę i 1,2% PKB na szkolnictwo wyższe.

4.    Wysokość budżetowych nakładów finansowych na naukę i szkolnictwo wyższe nie może być kształtowana przypadkowo. Potrzebne jest określenie wieloletniej perspektywy dojścia do unijnych standardów określonych w strategii Europa 2020 - 3% na naukę i 2% na szkolnictwo wyższe, także w okresie kryzysu finansowego i ekonomicznego.

 Budżet na rok 2011 powinien odzwierciedlać powyższe postulaty.


6.    Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym powinna dotyczyć jedynie najbardziej podstawowych spraw. Podtrzymuje się ocenę noweli opracowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiona w opinii wystawionej 20 września bieżącego roku.


7.     Ustawy o PAN i Narodowym Centrum Nauki wymagają pilnej nowelizacji zgodnie ze stanowiskiem KS NSZZ „Solidarność” PAN.


Ponadto kierownictwo KSN NSZZ „Solidarność” wyraziło zdecydowany sprzeciw wobec zwolnienia z pracy Jolanty Kowalczyk, przewodniczącej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Przemysłu Rafineryjnego S.A.  W Płocku.


Klub Poselski Platformy Obywatelskiej reprezentowała Zastępczyni Przewodniczącego Małgorzata Kidawa-Błońska, Krajową Sekcję Nauki NSZZ "Solidarność reprezentował Zastępca Przewodniczącego Julian Srebrny,                             Krajową Sekcję PAN NSZZ "Solidarność reprezentowała Członkini Rady Mieczysława Boguś.