nszz_2_18

Ostatnio Dodane

  • KOMUNIKAT 222 2024-04-27 20:30:02

        Spotkanie delegacji KS PAN z Panem Maciejem Gdulą, Podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i...

  • KOMUNIKAT 221 2024-03-27 09:31:23

      Pismo KS PAN do Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w sprawie...

  • KOMUNIKAT 220 2024-03-07 21:15:28

      Pismo KMZ PAN i PAU w Krakowie do Rady KS PAN w sprawie konieczności zwiększenia finansowania...

  • KOMUNIKAT 219 2023-12-19 16:40:35

       Apele, Stanowiska i Uchwały XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”     Apel nr 2 w sprawie...

  • KOMUNIKAT 218 2023-08-27 11:11:26

      Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 01.08.2023 r. w sprawie  minimalnego wynagrodzenia za pracę  oraz wysokości...

Stanowisko
Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PAN
w sprawie wykonania budżetu w 2004 roku
w części 28 – Nauka i części 27 – Informatyzacja


Krajowa Sekcja NSZZ "Solidarność" PAN jest zmuszona odwołać się do swoich opinii w tej sprawie z lat poprzednich – poziom nakładów budżetowych na naukę i informatyzację w naszym kraju jest zbyt niski, by można mówić o możliwości racjonalnego finansowania tych działów gospodarki narodowej z budżetu państwa. Z przykrością stwierdzamy, że mimo wielu, szczególnie w ostatnim roku intensywnych, prób środowiska naukowego dotarcia do Rządu RP z postulatem zwiększenia nakładów na naukę i informatyzację, nie mamy żadnych realnych podstaw do zmiany naszego stanowiska w tej sprawie.

Ten niepokojący, utrzymujący się nieprzerwanie od lat, stan finansowania polskiej nauki wpływa szczególnie niekorzystnie na funkcjonowanie placówek naukowo-badawczych Polskiej Akademii Nauk. Działalność placówek PAN, w przeciwieństwie do innych działów nauki w naszym kraju, finansowana jest praktycznie z jednego tylko budżetowego źródła, będącego w dyspozycji Ministra Nauki i Informatyzacji.

Tym bardziej niezrozumiały jest fakt dodatkowego zmniejszenia udziału placówek PAN w globalnym podziale budżetowych nakładów na naukę w roku 2004. Ten niekorzystny dla placówek PAN proces trwa zresztą praktycznie nieprzerwanie od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.

W ocenie Minsterstwa Nauki i Informatyzacji placówki PAN należą w większości do najlepszych placówek naukowo-badawczych w kraju. Nie możemy więc znaleźć racjonalnych przyczyn braku pozytywnych korelacji pomiędzy wysokim poziomem badań prowadzonych w placówkach PAN, a - istotnie zmniejszającym się - udziałem tych placówek w podziale, i tak już bardzo skromnego, budżetu nauki w naszym kraju.


Prezydium Rady
Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność” PAN

Do wiadomości:

Andrzej B. Legocki
Prezes Polskiej Akademii Nauk

Michał Kleiber
Minister Nauki i Informatyzacji

Włodzimierz Zagórski-Ostoja
Przewodniczący Rady Dyrektorów Placówek PAN

Janusz Śniadek
Przewodniczący NSZZ „Solidarność”



Dziekujemy Komisjom Zakładowym za przesłanie swoich stanowisk w sprawach finansowania działalności placówek PAN i płac pracowników tych placówek. Równie liczne wystąpienia w tym zakresie zgłaszają również władze Akademii. Będziemy nadal kontynuować nasze interwencje w tych sprawach.