nszz_2_18

Ostatnio Dodane

  • KOMUNIKAT 221 2024-03-27 09:31:23

      Pismo KS PAN do Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w sprawie...

  • KOMUNIKAT 220 2024-03-07 21:15:28

      Pismo KMZ PAN i PAU w Krakowie do Rady KS PAN w sprawie konieczności zwiększenia finansowania...

  • KOMUNIKAT 219 2023-12-19 16:40:35

       Apele, Stanowiska i Uchwały XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”     Apel nr 2 w sprawie...

  • KOMUNIKAT 218 2023-08-27 11:11:26

      Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 01.08.2023 r. w sprawie  minimalnego wynagrodzenia za pracę  oraz wysokości...

  • KOMUNIKAT 217 2023-08-03 12:46:39

      Pismo do Pana Profesora Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki w sprawie trudnej sytuacji...

Przekazujemy poniżej treść uchwał podjętych na V walnym Zebraniu Krajowej Sekcji w dniu 20 maja 2006 roku. Przypominamy również nasze stanowisko z dnia 19 grudnia 2005 roku w sprawie zatrudnienia adiunktów w placówkach naukowo-badawczych PAN.


Adam Ciarkowski, Komisja Mandatowo-Wyborcza V WZD
Wojciech Nasalski, Przewodniczący KS NSZZ S PAN

Uchwały

podjęte na V Walnym Zebraniu Delegatów
Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność” PAN
w dniu 20 maja 2006 r w Mądralinie k/Warszawy

Uchwała nr 1
w sprawie potrzeby nowelizacji Ustawy o PAN

Uchwała nr 2
w sprawie listy czasopism stanowiacej element oceny jednostek naukowo-badawczych

Uchwała nr 3
w sprawie zmian w Regulaminie Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność” PAN

Uchwała nr 4
autolustracji władz Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność” PAN

Uchwała nr 5
trybie wykonania Uchwały o autolustracji

Uchwała nr 6
w sprawie członkowstwa doktorantów w NSZZ „Solidarność”

Uchwała nr 7
w sprawie kierunków działania Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność” PAN

Stanowisko

Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność” PAN
w sprawie wymogów stawianych adiunktom w art.73
Ustawy o Polskiej Akademii Nauk
z dnia 19 grudnia 2005

Aktualnie adiunkci zatrudnieni w placówkach PAN stanowią ponad 30% ich kadry naukowo- badawczej. Pracownicy ci wnoszą poważny i znaczący wkład pracy w realizację podstawowej działalności badawczej instytutów, niezależnie od tego, że część adiunktów nie podjęła się przeprowadzenia przewodu habilitacyjnego (lub też nie zakończyła tego przewodu) w ciągu dziewięciu lat od powołania na stanowisko adiunkta. Uważamy, że nie można pochopnie rezygnować z często istotnych dla ogólnego dorobku naszych placówek efektów pracy tzw. „starych” adiunktów, którzy pracują wydajnie i regularnie publikują wyniki swych prac.

Krajowa Sekcja NSZZ „Solidarność” zwraca się za pośrednictwem Prezesa PAN do Prezydium PAN o zrewidowanie ostatnio przyjętych zaleceń dla dyrektorów instytutów i innych placówek akademii, odnoszących się do starszych stażem pracy adiunktów, którzy do tej pory nie uzyskali stopnia doktora habilitowanego. Brzmienie w/w art.73 Ustawy o PAN nie obliguje dyrektorów placówek do zwolnienia z pracy adiunktów z ponad 9-letnim stażem pracy na tym stanowisku, w przypadkach braku ukończonego przewodu habilitacyjnego. Możliwe są, jak sądzimy, różne warianty propozycji dalszej pracy tych osób w naszych placówkach – na przykład poprzez przeniesienie ich na inne stanowiska pracy.

Przypominamy też o znowelizowanym w roku ubiegłym przepisie Kodeksu Pracy. Wydłuża on okres ochronny przed nabyciem praw do emerytury do 4 lat, co obliguje do nie zwalniania z pracy starszych adiunktów, którzy wkroczyli w wiek przedemerytalny.

Oczekujemy zatem, że rozwiązywanie kwestii dalszego zatrudniania osób z tej grupy zawodowej będzie następowało w trybie negocjacji, na przykład w ramach specjalnie powoływanych w tej sprawie komisji, w których skład winni wchodzić przedstawiciele dyrekcji, rad naukowych oraz związków zawodowych poszczególnych placówek.

Warto dodać, że problem dalszego zatrudniania starszych stażem pracy adiunktów bez habilitacji może być obecnie na wyższych uczelniach rozwiązywany poprzez przenoszenie ich na stanowiska dydaktyczne np. starszego wykładowcy, dzięki odpowiedniemu zapisowi w ostatnio uchwalonym Prawie o szkolnictwie wyższym. Umożliwia on podejmowanie decyzji w tej sprawie przez senaty szkół wyższych na podstawie odpowiednich zapisów w statutach tych uczelni. Postulujemy rozważenie wprowadzenia podobnych rozwiązań prawnych w statutach naszych placówek PAN, co mogłoby zostać usankcjonowane przy okazji wniesienia pod obrady Sejmu sprawy nowelizacji Ustawy o PAN.