nszz_2_18

Ostatnio Dodane

  • KOMUNIKAT 221 2024-03-27 09:31:23

      Pismo KS PAN do Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w sprawie...

  • KOMUNIKAT 220 2024-03-07 21:15:28

      Pismo KMZ PAN i PAU w Krakowie do Rady KS PAN w sprawie konieczności zwiększenia finansowania...

  • KOMUNIKAT 219 2023-12-19 16:40:35

       Apele, Stanowiska i Uchwały XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”     Apel nr 2 w sprawie...

  • KOMUNIKAT 218 2023-08-27 11:11:26

      Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 01.08.2023 r. w sprawie  minimalnego wynagrodzenia za pracę  oraz wysokości...

  • KOMUNIKAT 217 2023-08-03 12:46:39

      Pismo do Pana Profesora Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki w sprawie trudnej sytuacji...

List do Prezesa PAN

w sprawie projektu reformy polskiej nauki

Pan
Prof. dr hab. Michał Kleiber
Prezes Polskiej Akademii Nauk

Szanowny Panie Prezesie,
W ramach dyskusji nad projektem reformy nauki i szkolnictwa wyższego, opracowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przesyłam Panu Prezesowi w załączeniu opinie Komisji Zakładowych i Międzyzakładowych kilku instytutów PAN, jak również opinie przesłane nam indywidualnie przez dyrektorów i pracowników instytutów PAN. Członkowie naszego Związku, jako pracownicy naukowo-badawczy instytutów PAN, brali udział w dyskusjach nad tym projektem, prowadzonych na posiedzeniach Rad Naukowych swoich instytutów. Przy aktywnym udziale członków naszego Związku, w tym wielu młodych pracowników naukowych i doktorantów, odbywały się w instytutach PAN otwarte zebrania pracowników i dyrekcji, poświęcone temu tematowi. Problematyce reformy polskiej nauki i szkolnictwa wyższego poświęcone też było ostatnie posiedzenie Rady naszej Krajowej Sekcji.

Wszystkie opinie, jakie dotarły do nas w tej sprawie, zgodnie oceniają opracowany przez Ministerstwo projekt bardzo krytycznie. Nie został on poprzedzony rzetelnym opracowaniem, obrazującym obecny, wyjątkowo już marny, stan polskiej nauki i szkolnictwa wyższego. Nie wskazał, albo mylnie ocenił, przyczyny tego stanu rzeczy. Nie wskazał na sposoby zahamowania rozrostu biurokratycznych metod zarządzania polską nauką, które coraz natarczywiej zaczynają zastępować merytoryczne uprawianie nauki w polskich instytutach naukowo-badawczych i w szkołach wyższych. Nie wskazał też konkretnych środków finansowych, niezbędnych do wyrównania niedoborów, których namacalna obecność w instytutach badawczych i szkołach wyższych jest od lat powszechnie znana.

Przede wszystkim jednak, przedstawiony projekt reformy, artykułując potrzebę podniesienia poziomu nauczania i badań w polskich placówkach edukacyjnych i naukowo-badawczych, proponuje rozwiązania idące dokładnie w odwrotnym kierunku. Jak polskie środowisko naukowe i akademickie odbiera tego typu propozycje można się przekonać zliczając setki już podpisów, wśród nich wiele podpisów pracowników instytutów PAN, złożonych pod listem otwartym wykładowców i pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierowanym do Premiera Rzeczypospolitej Polskiej w tej sprawie.

Wszystkie, uderzająco zgodne w swej wymowie, skierowane do nas opinie w tej sprawie uważamy za niezwykle trafne i cenne w dyskusji nad projektem reformy. Dlatego przekazujemy je Panu Prezesowi w całości.

Przedstawimy też wkrótce Panu Prezesowi pełniejsze uzasadnienie naszej krytycznej oceny projektu reformy, w którym chcielibyśmy już szerzej uwzględnić stanowisko władz Polskiej Akademii Nauk i dyrektorów placówek naukowo-badawczych PAN w tej tak ważnej dla polskiej nauki i edukacji sprawie.


Z wyrazami szacunku,

Wojciech Nasalski
Przewodniczący KS NSZZ „S” PAN

W załączeniu:

opinie i stanowiska Komisji Zakładowych i Międzyzakładowych NSZZ „Solidarność” PAN

opinie indywidualne

opinie otrzymane po przeslaniu listu:

Załączamy również dostepne już Stanowisko Rady Dyrektorów placówek PAN:

Rada Dyrektorow PAN 210508.pdf

Powyższe opinie i stanowiska zostaly opublikowane w całości w dziale Archiwum naszej witryny, pod nazwą: REFORMA NAUKI 2008.