nszz_2_18

Ostatnio Dodane

  • KOMUNIKAT 222 2024-04-27 20:30:02

        Spotkanie delegacji KS PAN z Panem Maciejem Gdulą, Podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i...

  • KOMUNIKAT 221 2024-03-27 09:31:23

      Pismo KS PAN do Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w sprawie...

  • KOMUNIKAT 220 2024-03-07 21:15:28

      Pismo KMZ PAN i PAU w Krakowie do Rady KS PAN w sprawie konieczności zwiększenia finansowania...

  • KOMUNIKAT 219 2023-12-19 16:40:35

       Apele, Stanowiska i Uchwały XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”     Apel nr 2 w sprawie...

  • KOMUNIKAT 218 2023-08-27 11:11:26

      Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 01.08.2023 r. w sprawie  minimalnego wynagrodzenia za pracę  oraz wysokości...

27 sierpnia 2009


cd debaty nad projektem Ustawy o PAN


Na apel Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu w sprawie płac w placówkach naukowych PAN (sygnalizowany w naszym komunikacie nr 103) odpowiedziało wielu pracowników i doktorantów, dyrektorów, rad naukowych i komisji zakładowych NSZZ Solidarność placówek naukowych PAN. Tak więc w naszej dotychczasowej debacie nad projektem reformy nauki wzięła już udział większość środowiska naukowego placówek PAN, reprezentująca między innymi:


Instytut Agrofizyki PAN w Lublinie,

Instytut Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie i Krakowie,

Instytut Badań Systemowych PAN w Warszawie,

Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku-Oliwie,

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu,

Instytut Fizyki Molekularnej w Poznaniu,

Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt w Jastrzębcu,

Instytut Geofizyki PAN w Warszawie,

Instytut Historii PAN w Warszawie,

Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu,

Instytut Inżynierii Chemicznej PAN w Gliwicach,

Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN w Krakowie,

Instytut Maszyn Przepływowych w Gdańsku,

Instytut Nauk Geologicznych PAN w Warszawie,

Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu,

Instytut Oceanologii PAN w Sopocie,

Instytut Paleobiologii PAN w Warszawie,

Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie,

Muzeum Ziemi PAN w Warszawie i

Instytuty PAN w Krakowie, reprezentowanych przez Komisję Międzyzakładową NSZZ Solidarność w Krakowie.


Dziękujemy wszystkim pracownikom PAN, którzy wzięli udział w tej debacie. Dziękujemy władzom PAN i Radzie Dyrektorów Placówek Naukowych PAN za przekazane nam również wyjątkowo cenne opinie i uwagi. Niewątpliwie okażą się one istotne w zbliżającej się debacie sejmowej nad projektem Ustawy o PAN, która ma się rozpocząć już podczas najbliższej sesji Sejmu. Nasze obecne stanowisko w tej sprawie, uwzględniające uchwały i stanowiska VI WZD i Rady Krajowej Sekcji z lat 2008 - 2009, jak również zgłaszane w powyższym trybie stanowiska i uwagi, reasumuje załączona nasza Opinia z dnia 26 sierpnia 2009 roku. Postaramy się również uwzględnić wszystkie dodatkowe uwagi, opinie i stanowiska, które napłyną do nas w trakcie tej debaty.


Otrzymujemy też szereg pism, dotyczących procedury rozpatrywania wniosków o sfinansowanie projektów badawczych, z których jedną kopię dla przykładu załączamy. Jest to temat ważny, szczególnie w świetle zapisów projektu Ustawy o finansowaniu nauki. Prosimy o nadsyłanie uwag również w tej sprawie.



Serdecznie pozdrawiam,



Wojciech Nasalski

Przewodniczący KS NSZZ S PAN


Opinia

Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność" PAN

o projekcie Ustawy o Polskiej Akademii Nauk
(w wersji z dnia 2 grudnia 2008 roku; druk sejmowy nr 1587)


Według naszej oceny projekt Ustawy nadal wymaga korekt niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania placówek naukowych PAN po wejściu Ustawy w życie. W szczególności zastrzeżenia muszą budzić zbyt małe kompetencje i ograniczony udział kadry zarządzającej placówkami naukowymi PAN we władzach PAN. Brak takich uprawnień przysługujących dyrektorom placówek PAN sprowadza działalność władz PAN względem tych placówek do czynności niemal wyłącznie natury kontrolnej. Wyjątkowo niejasny jest też sam podział kompetencji pomiędzy wydziałami i oddziałami Akademii i zakres ich działania.

Możliwość odwołania pracowników naukowym PAN od decyzji w sprawach merytorycznych, w tym od ocen wyników ich pracy, nie została w Ustawie uwzględniona; podobnie zresztą jak w przypadku odwołań w sprawach pracowniczych. Ograniczenia nałożone na szeregowych pracowników naukowych jednostek PAN odbiegają zdecydowanie niekorzystnie od analogicznych ograniczeń proponowanych w innych działach nauki. W szczególności szeregowi pracownicy naukowi PAN powinni mieć nieskrępowaną możliwość prowadzenia działalności dydaktycznej w wymiarze jednego dodatkowego etatu. Nie oznacza to jednak, że popieramy przypadki wieloetatowości w większym niż jeden etat wymiarze.

Ponadto Ustawa w obecnym kształcie wręcz petryfikuje powszechnie krytykowane w środowisku naukowym PAN rozwiązania, które utrzymują wynagrodzenia kadry zatrudnionej w placówkach naukowych PAN, kadry o najwyższych kwalifikacjach zawodowych, na nie do zaakceptowania niskim poziomie. Co więcej, na podstawie naszych długoletnich doświadczeń jesteśmy zobowiązani stwierdzić, że proponowane rozwiązania zawarte w projekcie Ustawy o finansowaniu nauki nie wystarczą do rozwiązania tego trudnego i nabrzmiałego już od dawna problemu.


Nasze propozycje w sprawach płacowych nawiązują do zgłaszanego przez nas od lat postulatu ujednolicenia warunków ustalania wynagrodzeń pracowniczych we wszystkich działach nauki. W szczególności, stawki wynagrodzenia zasadniczego i inne warunki wynagradzania pracowników instytutów i pomocniczych jednostek naukowych Akademii powinny być określane według tych samych zasad, jakie obowiązują przy określaniu stawek wynagrodzenia zasadniczego i innych warunków wynagradzania pracowników publicznych szkół wyższych na równorzędnych stanowiskach pracy.


Podobnie, nasze postulaty rozszerzenia udziału dyrektorów placówek naukowych PAN we władzach PAN motywowane są koniecznością dysponowania przez dyrektorów placówek PAN ustawowymi instrumentami, umożliwiającymi im faktyczny wpływ zarówno na wielkość finansowania działalności kierowanych przez nich placówek, jak i na wysokość płac pracowników tych placówek. Uważamy, że spełnienie tego warunku jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania placówek naukowych PAN.




Opracowano na podstawie opinii pracowników, dyrekcji, rad naukowych i komisji zakładowych NSZZ Solidarność placówek naukowych PAN, uchwał VI WZD z dnia 25 października 2008 i Rady z dnia 29 maja 2009 roku Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność PAN.


prof. dr hab. Wojciech Nasalski

Przewodniczący

KS NSZZ Solidarność PAN