nszz_2_18

Ostatnio Dodane

  • KOMUNIKAT 221 2024-03-27 09:31:23

      Pismo KS PAN do Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w sprawie...

  • KOMUNIKAT 220 2024-03-07 21:15:28

      Pismo KMZ PAN i PAU w Krakowie do Rady KS PAN w sprawie konieczności zwiększenia finansowania...

  • KOMUNIKAT 219 2023-12-19 16:40:35

       Apele, Stanowiska i Uchwały XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”     Apel nr 2 w sprawie...

  • KOMUNIKAT 218 2023-08-27 11:11:26

      Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 01.08.2023 r. w sprawie  minimalnego wynagrodzenia za pracę  oraz wysokości...

  • KOMUNIKAT 217 2023-08-03 12:46:39

      Pismo do Pana Profesora Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki w sprawie trudnej sytuacji...

24 listopada 2009


Nasze powtórnie zgłaszne postulaty do projektu Ustawy o PAN


W dniu 23 listopada br. ponownie skierowaliśmy do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego nasze postulaty dotyczące projektu Ustawy o PAN, tym razem w zakresie ograniczonym już tylko do najważniejszych spraw pracowniczych. Poniżej publikujemy ich treść.



Opinia Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność PAN

o projekcie Ustawy o Polskiej Akademii Nauk


(w wersji z dnia 18 listopada 2009 roku; druk sejmowy nr 1587 wraz z uzupełnieniami)


Nasze propozycje nawiązują do zgłaszanego przez nas od lat postulatu ujednolicenia warunków pracy i płacy we wszystkich działach nauki. Ograniczenia nałożone na pracowników naukowych jednostek PAN nie powinny też odbiegać od analogicznych ograniczeń proponowanych dla pracowników naukowych innych działów nauki.


W szczególności naszym zdaniem jednakowe powinny być warunki ustalania wynagrodzeń pracowniczych zarówno w PAN jak i w szkolnictwie wyższym. Dotychczasowe rozwiązania ustawowe utrzymują wynagrodzenia kadry zatrudnionej w placówkach naukowych PAN, kadry o najwyższych kwalifikacjach zawodowych, na nie do zaakceptowania niskim poziomie.


Ponadto, podobnie jak to ma mieć miejsce w szkolnictwie wyższym, pracownicy naukowi PAN powinni mieć nieskrępowaną możliwość prowadzenia dodatkowej działalności dydaktycznej w wymiarze jednego etatu. Brak takiej możliwości istotnie ogranicza i opóźnia awans zawodowy pracowników naukowych PAN. Tym niemniej nie popieramy zjawiska wieloetatowości w większym niż jeden etat wymiarze. Ewentualne wprowadzenie wymogu jednoetatowości powinno być natomiast poprzedzone istotnym podniesieniem stawek wynagrodzenia zasadniczego pracowników PAN.


Wybrane propozycje zmian w zapisach projektu ustawy


(Ustawa powinna regulować tryb ustalania warunków wynagradzania również pracowników instytutów PAN, a nie tylko innych jednostek Akademii)

Art. 91. 2. dodać INSTYTUTÓW:

Minister właściwy do spraw nauki, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, określi w drodze rozporządzenia warunki wynagradzania pracowników INSTYTUTÓW, pomocniczych jednostek naukowych i innych jednostek organizacyjnych Akademii ...


(Warunki wynagradzania na równorzędnych stanowiskach pracy, a w szczególności stawki wynagrodzenia zasadniczego, powinny być w placówkach naukowych PAN identyczne jak w szkolnictwie wyższym)

dodać: Art. 91. 3.

Stawki wynagrodzenia zasadniczego i inne warunki wynagradzania pracowników instytutów i pomocniczych jednostek naukowych Akademii określane są według tych samych zasad, jakie obowiązują przy określaniu stawek wynagrodzenia zasadniczego i innych warunków wynagradzania pracowników publicznych szkół wyższych na równorzędnych stanowiskach pracy.


(Ograniczenia w zakresie dodatkowego zatrudnienia pracowników naukowych PAN nie powinny być bardziej restrykcyjne niż te proponowane w projekcie Ustawy o szkolnictwie wyższym. Nie widzimy też przeciwskazań do prowadzenia przez pracowników jednostek Akademii działalności gospodarczej poza czasem pracy w Akademii; tego typu restrykcje nie mogą dyskryminować wybranych grup zawodowych)

Art. 81. 3. uzupełnić:

Wykonywanie przez pracownika naukowego dodatkowego zatrudnienia w ramach stosunku pracy w wymiarze większym niż jeden dodatkowy etat bez uzyskania wcześniejszej zgody dyrektora instytutu, stanowi podstawę rozwiązania stosunku pracy;

i skreślić: ... lub prowadzenie działalności gospodarczej,...,


lub zastąpić zapisem analogicznym do proponowanego w projekcie Ustawy o szkolnictwie wyższym.



Uzasadnienie naszych postulatów stanowi list, jaki do naszej Krajowej Sekcji wpłynął ostatnio od pracowników jednego z instytutów PAN, opublikowany w naszym poprzednim komunikacie (nr 106).



Wojciech Nasalski

Przewodniczący Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność PAN