nszz_2_18

Ostatnio Dodane

  • KOMUNIKAT 221 2024-03-27 09:31:23

      Pismo KS PAN do Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w sprawie...

  • KOMUNIKAT 220 2024-03-07 21:15:28

      Pismo KMZ PAN i PAU w Krakowie do Rady KS PAN w sprawie konieczności zwiększenia finansowania...

  • KOMUNIKAT 219 2023-12-19 16:40:35

       Apele, Stanowiska i Uchwały XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”     Apel nr 2 w sprawie...

  • KOMUNIKAT 218 2023-08-27 11:11:26

      Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 01.08.2023 r. w sprawie  minimalnego wynagrodzenia za pracę  oraz wysokości...

  • KOMUNIKAT 217 2023-08-03 12:46:39

      Pismo do Pana Profesora Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki w sprawie trudnej sytuacji...

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy

Dnia 21 stycznia 2011 roku, z inicjatywy Krajowej Sekcji PAN NSZZ „Solidarność”, odbyło się spotkanie władz KS PAN z Prezesem PAN.

W spotkaniu uczestniczyli: prof. Michał Kleiber – Prezes PAN, dr inż. Zdzisław Henzel – Szef Kancelarii PAN, prof. Teresa Włodarczyk – Przewodnicząca KS PAN NSZZ „S”, prof. Marta Leśniakowska – zastępca Przewodniczącej KS PAN NSZZ „S” oraz dr Sebastian Stefaniak – członek KS PAN NSZZ „S”.

Spotkanie było pierwszym, jakie obecne władze KS PAN odbyły z Prezesem PAN i miało na celu przedstawienie nowego kierownictwa KS oraz zapoznanie prof. Kleibera z naszymi aktualnymi działaniami, jakie prowadzimy w związku z pracami nad ustawą o PAN, ustawą o Prawie o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym i finansowaniu nauki w ramach wprowadzanej obecnie reformy nauki. Dlatego nasza rozmowa koncertowała się głównie na tych sprawach, które aktualnie są przedmiotem szczególnego zainteresowania KS PAN.

Przedstawiliśmy aktualny stan prac w Sejmie nad złożoną przez naszą Sekcję do Sejmu nowelizacją ustawy o PAN, podkreślając szczególnie znaczenie zmian zapisu art. 104 i 105, mających na celu zrównanie płac w Instytutach PAN z, wyższymi o ok. 30% od naszych, płacami na uczelniach. Wyraziliśmy nasz niepokój związany z coraz niższymi nakładami na naukę oraz realnym zagrożeniem bytu instytutów PAN, wynikającym z planowanego obniżania nakładów na działalność statutową placówek na rzecz większej puli środków na granty. Nie wszystkie nasze niepokoje podzielał Pan Prezes. Wyrażony został pogląd o nieuniknionej redukcji liczby instytutów, z których szanse na funkcjonowanie mają tylko te, które reprezentują najwyższy poziom.

Zwróciliśmy również uwagę na żenujący poziom dyskusji publicznej dotyczącej problemów nauki i brak rzetelnej debaty na ten temat. Wysunęliśmy sugestię, by PAN i związek zawodowy „Solidarność” stały się inicjatorami poważnej merytorycznie debaty. W związku z tym Pan Prezes na początek zaproponował zebranie informacji od instytutów, dotyczącej opinii/wizji: „Jaki Instytut PAN ?”.

Dlatego zwracamy się do wszystkich Koleżanek i Kolegów o przekazywanie nam swoich przemyśleń i opinii. Staną się one przedmiotem wspólnej dyskusji na ten temat i podstawą do konkretnych działań.

Ze strony Prezesa PAN padła również propozycja regularnych wspólnych spotkań Prezydium PAN z KS PAN, które dadzą nam wzajemnie możliwość bieżącej wymiany informacji i inicjatyw, co ma przyczynić się do ukierunkowania działań. Spotkania te, w zamyśle, mogą być także forum dyskusyjnym z udziałem autorów wizji dobrze funkcjonującego Instytutu PAN. Liczymy na aktywne zainteresowanie tą dyskusją. Mamy nadzieję dotrzeć z naszą propozycją i naszymi problemami do szerokiej opinii publicznej za pośrednictwem masmediów.

Rada Krajowej Sekcji PAN

NSZZ „Solidarność”

Adresy do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.