nszz_2_18

Ostatnio Dodane

  • KOMUNIKAT 221 2024-03-27 09:31:23

      Pismo KS PAN do Pana Dariusza Wieczorka, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego  w sprawie...

  • KOMUNIKAT 220 2024-03-07 21:15:28

      Pismo KMZ PAN i PAU w Krakowie do Rady KS PAN w sprawie konieczności zwiększenia finansowania...

  • KOMUNIKAT 219 2023-12-19 16:40:35

       Apele, Stanowiska i Uchwały XXXI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”     Apel nr 2 w sprawie...

  • KOMUNIKAT 218 2023-08-27 11:11:26

      Projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 01.08.2023 r. w sprawie  minimalnego wynagrodzenia za pracę  oraz wysokości...

  • KOMUNIKAT 217 2023-08-03 12:46:39

      Pismo do Pana Profesora Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki w sprawie trudnej sytuacji...

Informuję, że rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o Polskiej Akademii Nauk oraz niektórych innych ustaw wpłynął do Sejmu w dniu 11 lipca 2019 r. W obecnym kształcie projekt dotyczy unormowania kwestii minimalnego wynagrodzenia w odniesieniu do pracowników jednostek naukowych PAN, a także materii dotyczącej kosztów uzyskiwania przychodów przez pracowników wykonujących zadania związane z prowadzeniem działalności naukowej w niektórych podmiotach systemu szkolnictwa wyższego i nauki.

Wymieniony projekt ustawy został już przyjęty - i to praktycznie bez głosu sprzeciwu - na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży w dniu 29 sierpnia 2019 roku i skierowany pod obrady Sejmu RP. Informuję, że na tym posiedzeniu Komisji prezentowałem stanowiska Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność PAN i Krajowego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność.

prof. Wojciech Nasalski

Przewodniczący Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność PAN.

 

Wcześniejsze etapy procedowania projektu nowelizacji ustawy o PAN sygnalizowaliśmy już w naszych komunikatach 179 - 183. W uzupełnieniu załączamy również informację Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczącą skutków finansowych realizacji tej ustawy.

Wprowadzenie gwarantowanych minimalnych wynagrodzeń zasadniczych dla pracowników naukowych zatrudnionych w jednostkach naukowych PAN nie wywoła dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa, ponieważ zostały uwzględnione w limicie środków na 2019 r. w części 28 – Szkolnictwo wyższe i nauka. Środki w kwocie 71 293 tys. zł zostaną przekazane instytutom PAN w roku 2019 w ramach zwiększenia subwencji na utrzymanie i rozwój potencjału badawczego. Środki te pokrywają w pełni zapotrzebowanie instytutów naukowych PAN, wykazane przez Prezesa PAN. Wyżej wymieniona kwota obejmuje całkowite koszty wynagrodzeń wraz z dodatkami za wysługę lat oraz pochodnymi od wynagrodzeń. Przekazana instytutom naukowym PAN kwota ma skutki przechodzące, tj. będzie stanowiła podstawę naliczenia subwencji w 2020 r. i latach kolejnych.

 

Poniżej przedstawiamy także nasze stanowisko w sprawie niektórych projektów około-ustawowych rozporządzeń Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego związanych z przewidywanym przyjęciem projektu nowelizacji ustawy o PAN.

Stanowisko Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność Polskiej Akademii Nauk z dnia 23 lipca 2019 r.

Z uwagi na fakt, iż proponowane zmiany zawarte w projektach:

  1. projekt rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania pracowników pomocniczych jednostek naukowych i innych jednostek organizacyjnych Polskiej Akademii Nauk
  2. projekt rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zmieniającego rozporządzenie w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk

mają jedynie naturę techniczną i służą dostosowaniu tekstów rozporządzeń do nowego prawa o szkolnictwie wyższym i nauce, Krajowa Sekcja NSZZ Solidarność PAN nie zgłasza zastrzeżeń do zawartych propozycji.

W przypadku rozporządzenia A powyżej należałoby także uaktualnić dane w tabelach płacowych oraz kategorie zaszeregowania pracowników występujące w załączniku 1 do tego rozporządzenia (Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 marca 2011 r.), gdyż znaczna ilość limitów płacowych znajduje się dużo poniżej płacy minimalnej.

prof. Wojciech Nasalski, Przewodniczący

dr hab. Piotr Lampart, Wiceprzewodniczący

Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność Polskiej Akademii Nauk