nszz_2_18

Ostatnio Dodane

 • KOMUNIKAT 208 2022-10-24 14:03:47

  Informacje o wyborach w Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność PAN na kadencję 2023-2028    Zgodnie z...

 • KOMUNIKAT 207 2022-10-19 17:37:47

  Uchwała Rady Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność Polskiej Akademii Nauk w sprawie klucza wyborczego...

 • KOMUNIKAT 206 2022-08-26 14:07:59

  Podstawowe postulaty Krajowej Sekcji dotyczące projektu nowelizacji Ustawy o PAN   Z uwagą śledzimy...

 • KOMUNIKAT 205 2022-04-15 17:11:20

    Szanowni Państwo, Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy,   Z okazji bliskich Świąt Wielkiej Nocy...

 • KOMUNIKAT 204 2022-03-04 21:08:52

  Stanowisko nr 1/22 Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność w sprawie rosyjskiej agresji na...

Komunikaty 2020

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 27 kwietnia 2020 r. odszedł od nas Prof. dr hab. inż. Eustachy S. Burka, Honorowy Przewodniczący Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność" Polskiej Akademii Nauk. Profesor Burka pełnił w latach 1994-1998 funkcję Przewodniczącego Międzyzakładowej Komisji Porozumiewawczej OKP - PAN NSZZ „Solidarność". Był współzałożycielem powołanej w 2000 roku Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność" Polskiej Akademii Nauk.

W osobie zmarłego żegnamy wielkiego patriotę, oficera Armii Krajowej w Komendzie Lwów Północ, majora Wojska Polskiego, odznaczonego wieloma odznaczeniami wojskowymi Rządu RP w Londynie, m.in. trzykrotnie medalem Wojska „Ojczyzna Swemu Obrońcy", Krzyżem Armii Krajowej oraz srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami. Był także odznaczony Krzyżem Obrońcy Lwowa 1939-1944, Medalem „Burza” i Tytułem Weterana Walki o Wolność i Niepodległość.

Urodzony we Lwowie w roku 1924 swoją karierę zawodową związał najpierw z Politechniką Gdańską, gdzie pracował w latach 1947-1956, a następnie z Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku, w którym przepracował 62 lata do momentu przejścia na emeryturę w roku 2018. Profesor Burka był także wykładowcą i Profesorem Honorowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Był wybitnym specjalistą cenionym w kraju i za granicą w zakresie mechaniki płynów, turbulencji przepływów, teorii wodnych maszyn wirnikowych oraz zjawiska kawitacji. Był autorem ponad 100 publikacji naukowych, książek i podręczników akademickich, nauczycielem wielu pokoleń inżynierów mechaników i pracowników naukowych. Prowadził badania naukowe i wykłady w wielu ośrodkach zagranicznych m in.: w Uniwersytetach Technicznych w Monachium, Wiedniu, Budapeszcie, Bratysławie, Ljubljanie, Grazu, Trondheim i Timisoarze. Był organizatorem cyklu Szkół Letnich Mechaniki Płynów oraz redaktorem serii monograficznej Maszyny Przepływowe. Przez dwie kadencje był wiceprezesem Gdańskiego Towarzystwa Naukowego oraz członkiem Rady Programowej 1000-lecia Gdańska.

Pamiętamy Profesora Burkę jako osobę skromną, o wielkiej wrażliwości społecznej, gotową do niesienia pomocy wszystkim, którzy takiej pomocy potrzebowali. 

 

koleżanki i koledzy

z Krajowej Sekcji NSZZ „Solidarność" Polskiej Akademii Nauk

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych

Najserdeczniejsze Życzenia Zdrowia, Radości i Wytrwałości

 w tych wymagających czasach

wszystkim pracownikom placówek Polskiej Akademii Nauk

i ich sympatykom składa

 

Wojciech Nasalski, Przewodniczący

Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność PAN

 

 

Warszawa, kwiecień 2020 r.

Komisje Zakładowe, Międzyzakładowe i Koła

Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność PAN

 

Zgodnie z Uchwałą Komisji Krajowej nr 14/10 ws. aktualizacji danych o stanie Związku uprzejmie proszę o przesłanie do dnia 15 stycznia br. na adres elektroniczny Krajowej Sekcji PAN (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) danych o liczebności i stanie organizacyjnym waszej organizacji związkowej reprezentowanej przez Komisję Zakładową, Międzyzakładową lub Koło Krajowej Sekcji PAN.

Stosowny kwestionariusz w tej sprawie stanowi zał. 1 wspomnianej powyżej Uchwały.

 

Wojciech Nasalski, Przewodniczący

Krajowej Sekcji NSZZ Solidarność PAN

 

Krajowa Sekcja NSZZ "Solidarność" Polskiej Akademii Nauk powołana została uchwałą Założycielskiego Walnego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" placówek PAN w dniu 21 czerwca 2000 roku. Kontynuuje ona działalność naszego Związku na terenie placówek PAN od momentu powstania "Solidarności" w 1980 roku.

 

W roku 1981 powołana zostaje Ogólnopolska Komisja Porozumiewawcza NSZZ "Solidarność" PAN. Po delegalizacji Związku w 1981 roku przekształca się ona w Porozumienie Komisji Zakładowych NSZZ "Solidarność" placówek PAN. W latach 1988-2000 jej rolę przejmują kolejno: Ogólnopolska Komisja Porozumiewawcza NSZZ "Solidarność" PAN, a następnie Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna - Ogólnopolska Komisja Porozumiewawcza NSZZ "Solidarność" PAN. W dniu 21 czerwca 2000 roku Walny Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" placówek PAN powołuje Krajową Sekcję NSZZ "Solidarność" PAN. W dniu 21 sierpnia 2000 roku Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" rejestruje naszą Sekcję jako samodzielną sekcję branżową Związku o zasięgu krajowym.

 

Zadaniem Krajowej Sekcji jest koordynacja działań NSZZ "Solidarność" w placówkach i jednostkach organizacyjnych PAN, reprezentowanie Komisji Zakładowych oraz członków Związku wobec władz państwowych, władz PAN, władz Związku i innych organów, opinowanie aktów prawnych dotyczących nauki, w szczególności dotyczących Polskiej Akademii Nauk.

 
 
Delegaci
 
Krajowej Sekcji NSZZ "Solidarność" PAN
na Kongres Sekretariatu

Piotr Lampart 

Wojciech Nasalski

 

Podkategorie

W celu wyboru komunikatu w ramce Wybierz ustaw Komunikaty